Święty Włas

Sveti Włas to wakacyjne miasto, posadowione u wschodnich zboczy Starej Płaniny, w bezpośrednim sąsiedztwie wybrzeża Morza Czarnego. Obecnie strefa nadbrzeżna Svetiego Własu rozrasta w najbardziej malowniczy, wakacyjny kurort Morza Czarnego.

Święty Włas zajmuje północną część Zatoki Nessebar, zaledwie 10km od centrum gminy – miasta Nessebar, blisko największego bułgarskiego kurortu – Słonecznego Brzegu i 38km od międzynarodowego lotniska zlokalizowanego w mieście Burgas. Korzystne położenie Svetiego Własu określa jego rozwój jako jednego z najciekawszych ośrodków Morza Czarnego w Bułgarii. Z dala od hałasu i zanieczyszczenia dużych ośrodków administracyjnych, kurort ten jest preferowanym miejscem dla osób poszukujących odpoczynku i relaksu. Unikalne połączenie gór i morza jest przyczyną występowania tu bardzo korzystnego klimatu Svietego Własu. Region ten jest częścią śródziemnomorskiej strefy klimatycznej, osłoniętej od wiatrów północnych, co sprawia, że mgły są tu prawdziwą rzadkością, a chłodnych dni w miesiącach zimowych jest około 26. Ważną cechą klimatu tej miejscowości jest liczba godzin słonecznych- występuje ich od 240 do 260 w ciągu roku. Ciepła pogoda z chłodną bryzą w ciągu dnia jest typowa w okresie letnim i wczesną jesienią.

Naturalna morska bryza w połączeniu z krystalicznie czystym powietrzem zapewnia doskonałe warunki do leczenia astmy oskrzelowej i innych chorób płuc. Korzystne warunki bioklimatyczne pozwalają na korzystanie z ich wartości przez cały rok.

Cała miejscowość posiada wystawę południową i może pochwalić się piękną, naturalną riwierą. Plaże są szerokie, czyste i pokryte drobnoziarnistym złotym piaskiem. Wybrzeże podzielone jest na trzy oddzielone plaże. Największą z nich jest Plaża Centrala, która jest długa na 1000 m, średnia szerokość osiąga 16m średnio, a jej powierzchnia liczy 16.000mkw.

Hojność, z jaką natura obdarzyła ten region oraz duch przedsiębiorczości i gościnność miejscowych ludzi stymuluje rozwój głównej działalności gospodarczej tego regionu – turystyki.
St.Włas stanowi wybitny międzynarodowy ośrodek turystyczny. Każdego lata, turyści z całego świata odwiedzają ośrodek, by zabrać do domu niezatarte wspomnienia ze swojego przyjemnego wypoczynku w Bułgarii.

Istnieje wiele możliwości rekreacji i rozrywki. Znajdujące się tu hotele to głównie dwu – i trzy – gwiazdkowe, nowoczesne obiekty architektoniczne. Hotele, rodzinne pensjonaty, wille i kwatery prywatne oferują wszelkie nowoczesne udogodnienia niezbędne do udanego wypoczynku. Liczne restauracje, fast-foody i kawiarnie oferują miłą atmosferę.

Zaplecze turystyczne szybko reaguje na najnowsze trendy w turystyce i charakteryzuje się wysokim profesjonalizmem. Ze względu na bliskość do plaży południowa część jest najbardziej atrakcyjna dla odwiedzających. W ciągu ostatnich kilku lat teren ten został zabudowany wspaniałymi hotel mini kompleksami hotelowymi, urzekając gości swymi zielonymi parkami i ogrodami.

St.Włas jest małym kawałkiem nieba przyciągających turystów ze wszystkich zakątków świata. Jest to miejsce, które zachwyci nawet najbardziej wymagających gości. Tradycyjna bułgarska gościnność jest gwarancją spędzenia wspaniałych wakacji. Istnieje tu również wiele możliwości dla aktywnego wypoczynku – różne sporty wodne, żeglarstwo, organizacja wycieczek.