Przylądek Emine

Najbardziej wysuniętym na wschód punktem Gór Bałkańskich (Pasmo Starej Płaniny) jest Przylądek Emine. Jednocześnie uznawany jest za naturalną granicę dzielącą wybrzeże Morza Czarnego na część północną i południową. Znajduje się on około 30km na północ od Aheloy i 79km na południe od Warny.

Nazwa przylądka jest przedmiotem wielu legend. Według niektórych, wywodzi się od greckiego słowa oznaczającego wietrzne miejsce. Według innych, przylądek nosi imię matki Mohammeda – Aminah. Jednak najbardziej popularną wersją jest ta, która mówi, że nazwa przylądka to nic innego jak dawna nazwa gór Starej Płaniny, czyli Emon.

Obszar przylądka Emine od 1976 roku jest objęty ochroną parku krajobrazowego. W jego granicach jest 50ha terenu, a głównym celem powstałej strefy ochronnej jest zachowanie wyjątkowych geologicznych i botanicznych siedlisk oraz krajobrazów. Emine to także jedno z najbardziej sztormowych miejsc na wybrzeżu Bułgarii.

Przylądek to niemalże pionowe, sześciedziesięciometrowe urwisko wpadające w wody Morza Czarnego. W odległości do ponad 250 metrów od brzegu są setki podwodnych i wychodzących ponad powierzchnię morza klifów, przez co obszar ten jest niezwykle niebezpieczny dla żeglugi. Aby uniknąć wypadków i zapewnić bezpieczeństwo zarówno mniejszym jednostkom pływającym, jak i dużym statkom, na przylądku, w roku 1880, została wybudowana latarnia morska, która stanowi punkt orientacyjny i kieruje statki do Zatoki Burgas. Do dziś korzystają z niej żeglarze, którzy płyną do jednej z najpiękniejszych marin znajdujących się w Sozopolu. Sozopolska marina nie dość, że oferuje rewelacyjne warunki dla żeglarzy, to w jej pobliżu można znaleźć ciekawe zakwaterowanie, które podobnie jak w chorwackim kurorcie Vodice (atrakcyjne noclegi w tej lokalizacji prezentowane są tutaj), pozwala na komfortowy i tani wypoczynek.

Na przylądku warto zobaczyć pozostałości średniowiecznego klasztoru i ruiny twierdzy Emona. W okolicy znajduje się wieś o tej samej nazwie, a dawne legendy łączą ją z wojną trojańską

Przylądek Emine stanowi także końcowy punkt europejskiego, turystycznego szlaku pieszego E-3. W Bułgarii przebiega on od Komu o Emine.

Na północ od przylądka położony jest drugi obszar chroniony- Irakli. Plaża pomiędzy Irakli, a przylądkiem Emine uznwana jest za jedną z najpiękniejszych w tej części wybrzeża.