Pomorie

Nadmorski kurort i spa, Pomorie, to miasto zlokalizowane w południowo-wschodniej Bułgarii, położone na wąskim, skalistym półwyspie w Zatoce Burgas. Znajduje się w prowincji Burgas w odległości 20km od Burgas i 18km od Słonecznego Brzegu. W jego bezpośrednim sąsiedztwie leży Jezioro Pomorie.

Pomorie to ośrodek odnowy biologicznej i spa łączący unikalne zasoby przyrody i idealne warunki do wypoczynku przez cały rok i leczenia.
Miasto zostało założone w IV p.n.e., w pobliżu słonego jeziora zwanego przez starożytnych Traków „świętym” ze względu na jego lecznicze właściwości. Wielu gości z Bułgarii i zza granicy odwiedza go by korzystać z uzdrawiającej mocy źródeł. Dogodne połączenia komunikacyjne Pomorie z innymi miastami i kurortami to kolejny jego atut. Lotnisko znajduje się 8km od Pomorie. Bliskość Słonecznego Brzegu i centrum Burgas zapewniają duży wybór różnorodnych atrakcji.

Klimat jest korzystny ze względu na ciągłe nasłonecznienie, z 2360 godzin rocznie. Średnia temperatura powietrza i wody w lipcu wynosi 23,6°C.
Faktem jest, że właściwości leczniczego błota w Pomorie są jednymi z najbardziej skutecznych i leczniczych na świecie. Jest tu nowoczesne sanatorium. Falochrony prowadzą zimne strumienie wody poza strefę pływania. Płytkie dno morskie i zimne prądy morskie są także bezpieczne dla nurkowania. Pomorie zdobyło uznanie jako krajowy ośrodek medyczno- sanatoryjny. Leczenie błotem jest skomplikowane i wielostronne.

Efekt leczniczy jest wynikiem złożonego oddziaływania chemicznych, biologicznych, elektromechanicznych i mechanicznych czynników błota leczniczego. Błoto medyczne składa się z pozostałości skał osadowych – jest czarny, tłusty w dotyku, ma zapach siarki, wodoru i krzemianu. Istniejąca tu plaża ma średnio 5km długości i 30m szerokości. Jest pokryta ciemnym piaskiem i dlatego bardzo dobrze pochłania promienie słoneczne. Pomorie jest jednym z głównych ośrodków SPA w kraju i oferuje szeroki wachlarz zabiegów spa i leczniczych.

Zatoka Pomorie oferuje korzystne warunki dla jachtingu, żeglarstwa i wędkarstwa. Wraz z uprawą winorośli, produkcją wina i soli, rybołówstwem i turystyką Pomorie jest coraz bardziej atrakcyjnym kurortem nadmorskim i leczniczym.
Pomorie to jednocześnie jeden z najpiękniejszych nadmorskich kurortów. Linia brzegowa zajmuje prawie 18700m2, długa jest na około 7km. Dysponuje w dodatku jedną z najpiękniejszych plaż bułgarskiego morza. Płytka i płaska linia przybrzeżna, łagodne dno morskie o lekko nachylonym zboczu i zimne prądy morskie sprawiają, że jest tu bezpiecznie dla dzieci i niedoświadczonych pływaków.

W Pomorie znajduje się unikalne muzeum soli. Natomiast miejskie muzeum historyczne posiada dużą kolekcję ponad 2500 eksponatów.
Jeden z najbardziej znanych bułgarskich pisarzy, Peyo Yavorov, urodził się w Pomorie.
Unikalny zabytkiem kulturowym i historycznym jest tracki grobowiec. Warto zwiedzić kompleks muzealny „Od Anhialo Salt”, kościoły: Jezusa Chrystusa, Dziewicy Maryi, klasztor św. Jerzego i stary kompleks architektoniczny prezentujący dawne budynki mieszkalne Pomorie. Pomorie jest doskonałym miejscem na rodzinne wakacje ze względu na bezpieczeństwo, słońce, ciekawą historię i interesujące zabytki.