Lotnisko Sarafovo w Burgas

Lotnisko Sarafovo zlokalizowane w Burgas, jest drugim, pod względem wielkości, portem lotniczym Bułgarii. Położony jest w malowniczej zatoce na południowym wybrzeżu Morza Czarnego, zaledwie 10km od pięknego miasta Burgas. Posiada on idealnie wręcz położone dla organizowania podróży wzdłuż południowego wybrzeża Morza Czarnego.

Continue Reading

Bułgarskie wina

Bułgaria, to kraj, który – wraz z Francją i Portugalią – zalicza się do ścisłej czołówki pod względem ilości i jakości tworzonych wyrobów. Bułgarskie wina w naszym kraju są rozpoznawalnym i niezwykle cenionym alkoholem. Już od czasów starożytnych bułgarskie ziemie słynęły z produkcji wina.

Continue Reading

Bułgarska kuchnia

Kuchnia bułgarska jest niezwykle bogata i różnorodna. Długie lata tradycji ukształtowały kuchnię bułgarską, która przez wieki ulegała wpływom sąsiednich krajów, w szczególności Grecji i Turcji, a w mniejszym stopniu Bliskiemu Wschodowi, Włochom, Węgrom i krajom basenu Morza Śródziemnego. Mocno wyczuwalne w kuchni bułgarskiej są akcenty tureckie, co ma oczywiście podłoże historyczne.

Continue Reading

Polacy w Aheloy

Coraz częściej możemy zaobserwować, że duża część naszych rodaków wyprowadza się za granicę. Nie chodzi mi jednak o popularne ostatnio wyjazdy do Wielkiej Brytanii czy też Irlandii. Mam na myśli głównie wyjazdy do zagranicznych kurortów. Przykładem takiego stanu rzeczy może być sytuacja w Aheloy w Bułgarii. Dlaczego Polacy decydują się na stałe opuścić kraj?

Continue Reading

O Bułgarii

Bułgaria położona w samym sercu Półwyspu Bałkańskiego znajduje się na granicy Europy i Azji. Z zachodu sąsiaduje z Serbią i Macedonią, a od północy z Rumunią. Na południu leży Grecja i Turcja. Zdecydowana większość kraju, bo aż 70% jego powierzchni stanowią góry i wyżyny. Najwyższym bułgarskim szczytem jest Musała (2925 m n.p.m.) w górach Riła,…

Continue Reading

Klimat w Aheloy

Każdy, kto planuje wycieczkę zagraniczną, rozmyśla nad tym, jaka pogoda będzie podczas pobytu w danej miejscowości. Od tego zazwyczaj zależy, czy wakacje będziemy mogli uznać za udane. Abyśmy mogli być spokojni podczas wyboru miejsca wycieczki w Bułgarii, dowiedzmy się, na jakie warunki pogodowe możemy liczyć w całym kraju, jak i w najspokojniejszej części turystycznej, a…

Continue Reading

Bułgaria na emeryturze

Kiedy osiągamy pewien wiek i docieramy do danego etapu w życiu, zaczynamy rozmyślać nad tym, czy nie wyprowadzić się na emeryturze za granicę. Jeżeli się już na taki krok zdecydujemy, warto wtedy zastanowić się, do jakiego kraju i jakiej miejscowości się przenieść. Warto chyba wszystkim zastanawiającym się przybliżyć w tym kontekście miejscowość Aheloy w Bułgarii….

Continue Reading