Burgas

Niedaleko Aheloy, w odległości zaledwie 20km, znajduje się czwarte pod względem wielkości miasto Bułgarii, Burgas. Dzięki położeniu na półwyspie, nad Zatoką Burgaską i trzema lagunowymi jeziorami miasto w okresie letnim przyciąga rzesze turystów, pragnących wypocząć przy wspaniałej pogodzie, z możliwością zwiedzania licznych zabytków i uczestniczenia w licznie odbywających się tu międzynarodowych imprezach kulturalnych. Do najpopularniejszych festiwali należą Festiwal Figur Piaskowych oraz międzynarodowy festiwal muzyczny „Spirit of Burgas”.

Miasto jest nie tylko ważnym centrum turystycznym oraz kulturalnym, jest także istotnym ośrodkiem rybackim i przemysłowym. Znajduje się tu największa na Bałkanach rafineria: Neftochim. Znajduje się tu także największy w Bułgarii port lotniczy.

Miasto może poszczycić się długą i burzliwą historią, która sięga okresu panowania Traków. Obecny kształt Burgas pochodzi z XVIII wieku. Najbardziej cennymi, i zarówno imponującymi zabytkami Burgas są budowle sakralne, których jest tu naprawdę dużo. Muzea Burgas prezentują interesujące eksponaty i wystawy. Głównym centrum turystycznym i rozrywkowym miasta jest Park Nadmorski z deptakiem, gdzie turyści znajdą restauracje, bary, kasyna.

Ofertą Burgas będą również zachwyceni miłośnicy sportów wodnych. I choć miasto posiada kilka ciekawych plaż, to w mentalności turystów Burgas funkcjonuje bardziej jako baza wypadowa do południowych bułgarskich kurortów, takich jak Słoneczny Brzeg, Nessebar, Sozopol, czy Aheloy, które stanowią typowo letniskowe lokalizacje, oferujące tanie i komfortowe zakwaterowanie nad samym morzem. Z tego też powodu również mniejsze ośrodki nadmorskie w Chorwacji (ciekawe propozycje prywatnych kwater nad Adriatykiem można znaleźć na portalu internetowym wakacyjnywynajem.pl), we Włoszech czy Hiszpanii są częściej wybierane na miejsca do spędzenia leniwego urlopu, niż duże miasta, które choć oferują znacznie więcej atrakcji są po prostu droższe.

Burgas jest także znanym uzdrowiskiem oferującym liczne zabiegi przy użyciu znajdujących się tu wód termalnych. Wykorzystywane są one w leczeniu schorzeń reumatycznych, układu nerwowego, układu odpornościowego. Kompleks uzdrowiskowy proponuje zabiegi lecznicze oraz profilaktyczne, także w formie kąpieli w naturalnym błocie, a panujący w Burgas klimat pozwolił na stworzenie całorocznego sanatorium i SPA.