Bułgarskie wina

Bułgaria, to kraj, który – wraz z Francją i Portugalią – zalicza się do ścisłej czołówki pod względem ilości i jakości tworzonych wyrobów. Bułgarskie wina w naszym kraju są rozpoznawalnym i niezwykle cenionym alkoholem. Już od czasów starożytnych bułgarskie ziemie słynęły z produkcji wina.

Bułgarskie winiarstwo koncentruje się w pięciu regionach, z których każdy cechuje się nieco innym charakterem uprawianych szczepów, co – oczywiście – przekłada się w późniejszym etapie na rodzaj i jakość wina. A że Bułgaria wakacje zapewnia interesujące w każdym niemalże zakątku, koniecznie trzeba w czasie pobytu tutaj zwiedzić przynajmniej jedną z większych winnic.

Pierwszym regionem jest Dolina Strumy, w południowo-zachodniej części Bułgarii. Ciekawostką jest znajdujące się tam najmniejsze miasto Europy, Melnik, położone dodatkowo w malowniczym otoczeniu piramid ziemnych, bez reszty pochłonięte produkcją wina. W północnej części kraju, na Równinie Dunajskiej, powstaje ponad 30 procent bułgarskiej produkcji. Nieco dalej na południe, w Dolinie Róż, poza słynnymi na cały świat kazanłyckimi różami, uprawia się również winorośl. Stara Zagora i Jambol to także nazwy znane wszystkim miłośnikom win – miasta położone na Nizinie Trackiej, w skrajnie południowej części kraju, słyną z tego samego względu, co i wcześniej wymienione regiony. Wreszcie ostatni z regionów – Czarnomorski – ciągnie się wzdłuż całego wybrzeża. Niskie ceny w Bułgarii żywności, dotyczą także większości wyśmienitych win, z czego warto skorzystać wypoczywając w Bułgarii.

Dziś w Bułgarii uprawiane się nie tylko najpopularniejsze rodzaje winogron takich jak – Merlot, Cabernet Sauvignon, Sauvignon Blanc, Chardonnay, Pinot Noir, Traminer, Muscat Otonel, Riesling, ale także rzadkie odmiany, specyficzne tylko dla regionu bałkańskiego, takie jak Gumza, Dimiat i Pamid. Unikalną odmiana jest Mavrud, która uprawiana jest tylko w Bułgarii już od starożytności – wino z odmiany Mavrud ma kolor czerwony rubinowy i mocne, a jego cechy są rozpoznawane na całym świecie. Inne, unikatowe odmiany, uprawiane na kilku obszarach i dlatego bardzo cenne to Keratsuda i Shiroka Melnishka Loza.